Sıkça Sorulan Sorular?
Kazan
Nasıl Puan Kazanırım?
Portföyüne alım yaptığın hissenin fiyatı gün içerisinde artış gösterirse ya da satışını yaptığın hisse gün içerisinde düşüş yaşarsa; puanının yaşanan yüzdesel değişime paralel olarak artacaktır. Yapman gereken hissenin finansal verilerine bakarak artış ya da düşüş yaşayacağı yönünde tahmin yapmak! Finansal verileri nasıl değerlendireceğini öğrenmek için eğitim videolarını izlemelisin.
Puan Hesaplama Algoritması Nasıl Çalışıyor?
Önce, alım ya da satım yaptığın hisselerin gün içerisindeki fiyatında yaşanan yüzdesel değişimleri topluyoruz. Sonra, bu sayıyı pozisyon aldığın hisse sayısına bölüyoruz. En az 3 hisseyi takip etmeni istediğimiz için bölmeye 3'ten başlıyoruz. Yani, sadece 1 veya 2 hissede pozisyonun olsa bile 3'e bölüyoruz. Örnek verecek olursak; 5 farklı hisseden günlük kazanç/kayıp toplamının %5 olduğunu var sayalım. 5 sayısını işlem yaptığın hisse adedi olan 5 ile bölerek ortalama kazancını buluyoruz. Bulduğumuz değeri de 100 ile çarparak yarışma puanına 100 olarak ekliyoruz. Haydi şimdi doğru strateji ile doğru portföyü oluşturma zamanı.
Aylık Puan Nasıl Hesaplanıyor?
Yarışma süresince günlük elde ettiğin puanların kümülatif toplamı aylık puanını oluşturur. Yarışma kazanç/kayıp ile günlük kazanç/kayıp neyi ifade etmektedir? Günlük kazanç/kayıp: Gün içerisinde yaptığın işlemlerden elde ettiğin puanı ifade eder. Gerçek yüzdesel değişim ancak gün sonunda oluşur. Yarışma kazanç/kayıp: Yarışmada olduğun süre içerisinde günlük kazanç ve kayılarının kümülatif toplamıdır ve senin puanını belirtir.
Ödül kazandım ne yapmalıyım?
Uygulamaya kayıt olduğun e-posta adresine ödülünü nasıl alabileceğin konusunda sana bilgilendirme e-postası göndereceğiz. E-postalarını kontrol etmeyi unutma!
Ödülüm hesabıma yatmamış neden olabilir?
Ödülün için gerekli olan hesap numarasını, adını ve soyadını ayın 15’ine kadar ödül talep formuna girmiş olman gerekiyor. Eğer bu tarihi kaçırmışsan bir sonraki ay ödülünün ödemesi yapılacaktır.
Borsa Ligi Akademisi
Videoların Tümünü Nasıl İzleyebilirim?
Borsa Ligi Akademisindeki videolar konu sıralamasına göre izlenebilmektedir. Sıradaki videoyu izleyip soruların hepsini doğru çözmeden bir sonraki eğitim videosunu izleyemezsin.
Eğitim Sınavlarının Puana Bir Etkisi Var mı?
Hayır, eğitimler senin borsa hakkındaki bilgi seviyeni artırmak için tasarlandı. Yarışma içerisinde puanını etkileyen tek şey hisseler!
Neden eğitim videoları izlemeliyim?
Uygulamanın amacı senin finansal okur-yazarlığını artırmak. Eğitim videoları sana eğlenirken öğretmeyi amaçlıyor. Eğim videolarını izleyerek ve soruları çözerek yarışma içerisindeki başarını artırabilir ve ödüllerin sahibi olabilirsin.
Bir sonraki videoya neden geçemiyorum?
Eğitim videoları belli bir müfredat dahilininde sunulmuştur. İzlediğin eğitim videosunun sorularını çözmeden bir sonraki eğitim videosuna geçemezsin.
Eğitim videolarındaki sorular çok zor ne yapmalıyım?
Tüm soruların cevapları videolarının içerisinde gizli. Tekrar dikkatlice dinlediğinde soruları kolayca çözebileceksin.
Açılış seansı nedir? / 9:55’ten 10:00’a kadar neden işlem yapamıyorum?
Borsa İstanbul’da emir toplama süreci 9:40- 9:55 arasında gerçekleşmektir. 9:55 -10:00 arasında fiyatlar belirlenmekte olduğundan işlem yapılamamakta ancak Uygulama ’da eşleşmelere istinaden fiyat akışı başlamaktadır, bu zaman aralığı “açılış seansı” olarak değerlendirilmektedir. Borsa Ligi Mobil Borsa Uygulaması gerçek ortama benzer şekilde hareket etmekte ve kullanıcılarının 9:55’e kadar girdiği emirleri açılış seansında belirlenen fiyatlar ile değerleyerek 10:00 sonrası gelen seans fiyatları ile kıyaslayarak kullanıcı hesaplarına pozitif yada negatif puanlarla başlamasını sağlamaktadır.
Kapanış seansı nedir? 18:00-18:300 arasında neden işlem yapamıyorum?
18:00 sonrası Borsa İstanbul yeniden emir toplamaya başlar, yeniden fiyat belirlenir, marj yayınlanır ve işlemler başlar. İşlemlerin başlamasına kadar geçen sürede kapanış seans fiyatları belirlenir. Bu süreçte Uygulama’ da yeni fiyatlar geleceğinden alım-satıma izin verilmez. Kapanış seansı nedeniyle işlem yapamadığınıza dair uyarı alırsınız.
İşleyiş
Borsa Kapalıyken İşlem Yapabilir miyim?
Borsa kapalıyken portföyüne yapmış olduğun ekleme ve çıkarmalar puanını etkilemez. Borsa açıldığında portföyünde o an bulunan hisseler işleme koyulur. Ama dikkat et, borsa kapalıyken girdiğin emirdeki hisse fiyatı ile borsa açıldığındaki fiyat farklı olabilir.
Hisselerimdeki Renkler Neyi Temsil Ediyor?
Mor üzerinde beyaz desenli ok yukarı yönlü ise hisse al işlemi yaptığın; aşağı yönlü ise hisse sat işlemi yaptığın anlamına geliyor. Portföyünde bulunan hisselerin renkleri, o hissenin sana puan kazandırıp kazandırmama durumunu gösterir. Yani; yükseleceğini düşünüp aldığın bir hisse düşüyorsa kırmızı ile olarak gösterilir. Dolayısıyla portföyündeki kırmızılara dikkat etmen gerekli.
Kaç Adet Hisse Alabilirim?
Gün içerisinde istediğin kadar hisse alıp satabilirsin ancak zarar etmediğinden emin olmalısın. Burada bir istisna olarak portföyünde anlık olarak en fazla 10 adet hisse bulundurabilirsin.
Hangi saatlerde yarışabilirim?
Borsa İstanbul’un açık olduğu hafta içi hergün 10:00 ile 18:00 arasında yarışabilirsin. Borsa İstanbul’un yarım gün açık olduğu günlerde yarışma da yarım gün açık olacak.
Gün içerisinde kaç işlem yapabilirim?
Gün içerisinde dilediğin kadar alım/satım işlemi yapabilirsin ancak portföyünde maksimum 10 hisse tutabileceğini unutmamalısın.
Devre Kesici Nedir?
Seans esnasında hissede yaşanabilecek > +/- %10’luk değişimlerde devre kesiciler devreye girerek hissenin fiyat akışını kesmektedir. Yaklaşık 20 dakika süresince gerçek ortamda ilgili hisselerde işlem yapılamamaktadır. Ancak Borsa Ligi’nde son fiyat değişmeden görünmekte ve bu şartlarda yarışmaya devam edebilmektesiniz. Devre kesicilerle ilgili detaylı bilgiye Borsa İstanbul’un web sitesinden ulaşabilirsiniz. 13/03/2020 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar geçerli olmak üzere yıldız ve ana Pazar paylarda; Fiyat marjları %10, devre kesici tetikleme oranı %5 ve devre kesici sonrası emir toplama süresi 30 dakika olarak uygulanmaktadır. Borsa Yatırım Fonlarında, Gayrimenkul Sertifikalarında, Gayrimenkul Yatırım Fonlarında ve Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarında %20 olarak uygulanan marjların da %10'a düşürülmesine kadar verilmiştir.
09:55-10:00 ile 18:00-18:15 saatleri arası neden işlem yapılamıyor?
Her sabah 09:55 ile 10:00 saatleri arasında Borsa İstanbul tarafından hisselerin açılış değerleri oluşturulur. Benzer şekilde her akşam 18:00-18:15 saatleri arasında kapanış değerleri oluşturulur. Hisse fiyatları belirlenmeden işlem yapılamayacağı için bu saatler arasında alım-satım işlemleri yapılamamaktadır.
Nasıl günün birincisi olurum?
Gün içerisindeki yapmış olduğun işlemlerden en çok puan kazanan kullanıcı günün birincisi ilan edilir. Bu nedenle gün içerisinde yaptığın işlemlere dikkat etmelisin.
Genel Sorular
Puanım doğru hesaplanmıyor bana kim yardımcı olacak?
Menü içerisinde yer alan iletişim tabından iletişim formuna gir, sorununu yaz. Konu ile ilgili çalışan ekip sana en hızlı şekilde cevap verecektir.
Haberler sayfası ne işe yarar?
Haberler sayfasında KAP ve Foreks’in anlık haberleri yer alıyor. Bu haberler senin ilgilendiğin hisse senedinde yaşanabilecek değişimle ilgili olarak sana fikir vermesi için sana sunuluyor.
Kimler yarışabilir?
18 yaşından büyük, finansal piyasalar hakkında bilgi almak isteyen herkes yarışabilir, ancak 18 yaşından küçük olan yarışmacılar yarışma kuralları gereği ödül alamazlar.
Puanım neden hemen güncellenmiyor?
Günlük ve mevcut yarışma kayıp/kazancın 15 dakikada bir hesaplanır.
Kullanıcı verilerimin silinmesini istiyorum, ne yapmalıyım?
Web sitemiz üzerinden iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize talebini iletebilirsin. Silme işlemi tamamlandığında seni bilgilendireceğiz.