Kaybetmeden Kazandıran Yarışma: Borsa Ligi

Borsa Ligi eğlendirirken öğreten, öğretirken kazandıran bir yarışma, yani borsanın en eğlenceli hali! Bu yarışmada, herhangi bir maddi yatırım yapmanıza gerek olmadan anlık olarak gerçek borsa verilerine erişim sağlayabilir, hisse senedi alım-satım işlemleri yapabilir, kısacası bir borsa deneyimi yaşayabilirsiniz. Üstelik uygulamada çeşitli rozetler toplama, lider tablosunda diğer kullanıcılarla yarışma ve gerçek para ödülü kazanma şansı gibi avantajlar da mevcut.


Borsa Ligi’nde her ay yen bir yarışma başlıyor. Ay sonunda birinciye 2000 TL, ikinciye 1000 TL, üçüncüye 500 TL ve ilk 100’de yer alan kullanıcılara ise 50 TL para ödülü dağıtılıyor.


Eğer “Ben borsadan anlamam” diyenlerdenseniz, onun da çözümü düşünülmüş. Uygulama içerisindeki Borsa Ligi Akademisi videoları ile finansal okuryazarlığınızı geliştirebiliyorsunuz. Ayrıca, eğitim videolarını tamamlayıp, video sonundaki sorulara doğru yanıtlar verdiğinizde adınıza bir sertifika düzenlenerek e-posta adresinize gönderiliyor.

Uygulamanın kullanımı ise oldukça basit. Yükseleceğini tahmin ettiğiniz hisseyi “hisse al” butonu ile, düşeceğini tahmin ettiğiniz hisseyi ise “hisse sat” butonu ile portföyünüze ekleyerek işlem gerçekleştirebiliyorsunuz. Yaptığınız işlemler sonucu topladığınız puanlar ile yarışarak para ödülü kazanma şansı yakalıyorsunuz. Puan kazanmak için yapmanız gereken ise, hisselerin finansal verilerini inceleyerek, hissenin düşeceği ya da yükseleceği yönünde doğru tahminlerde bulunabilmek. Örneğin portföyünüze alım olarak bir hisse eklediniz. Hissenin fiyatı gün içerisinde artış gösterirse, artış yüzdesine göre puan kazanmaya başlıyorsunuz. Aynı şekilde, satış olarak portföyünüze eklediğiniz hissenin fiyat düşüş yüzdesi de size yine puan olarak yansıyor. Yani her iki yönde doğru tahminlerde bulunarak puan kazanabilmek mümkün.

Peki bu topladığımız puanların hesaplama algoritması nasıl çalışıyor?

Öncelikle portföyünüzde bulunan hisselerin gün içerisinde fiyatında yaşanan değişimler, yüzdelik değişim bazında toplanıyor. Daha sonra bu yüzde, portföyünüzde yer alan hisse sayısına bölünüyor. Burada can alıcı noktalardan biri şu; uygulama en az 3 hisse ile ilgilenmenizi istediği için bölmeye 3’ten başlıyor. Yani eğer portföyünüzde 3’ten az hisse olsa da, bulunan yüzdelik değer yine de 3’e bölünecek. Bu bölme işleminden bulunan değer 100 ile çarpıldığında puan elde edilmiş oluyor. Gelin bir örnekle açıklayalım:

Portföye alım olarak eklenmiş 3 hisseden ikisinde artış, birinde düşüş olduğunu görüyoruz.


Puanı hesaplamak için, anlık yüzdelik değerleri topluyoruz:

0,63 + 0,42 - 0,57= 0,48

Bulduğumuz bu değeri, portföyümüzde hisse sayısı 3 olduğu için 3’e bölüyoruz: 

0,48 / 3 = 0,16

Son işlemimiz ise bu değeri 100 ile çarpıp puan değerini bulmak: 

0,16 * 100 = 16

Sonuç olarak, bu işlemlerden anlık olarak 16 puan kazanmış oluyoruz.

Günlük kazanç / kayıp yüzdesi, gün içerisinde yapılan alım satım işlemlerinden elde ettiğiniz puanı ifade ediyor. Gün içerisinde de hisse fiyatlarında değişim yaşandığından dolayı, gerçek yüzdesel değişim ancak gün sonunda oluşuyor. Yarışma kazanç / kayıp yüzdesi ise, yarışmada olduğunuz süreç içerisindeki günlük kazanç ve kayıpların birikimsel toplamı ile oluşur; yani aslında sizin yarışma başından itibaren elde ettiğiniz puanı ifade eder.

Siz de eğlenerek borsayı deneyimleyerek öğrenmek, öğrenirken kazanmak ve arkadaşlarınızla yarışmak isterseniz, Google Play ve App Store üzerinden uygulamayı ücretsiz olarak mobil cihazlarınıza indirebilirsiniz.


Yazar: Pınar Turan

Diğer Blog Yazıları

Akıllı Öneri Sistemi (AÖS) Hayat Kurtarır

Ben borsaya oldukça yeni bir insanım. Hatta daha önce deneyimim bile olmamıştı ta ki Gamfed Türkiye ile tanışana kadar.

22.11.2021

Kaybetmeden Kazandıran Yarışma: Borsa Ligi

Borsa Ligi eğlendirirken öğreten, öğretirken kazandıran bir yarışma, yani borsanın en eğlenceli hali!

14.09.2021

Borsa'yı Oyun'la Öğrenmek : Oyun - Öğrenme İlişkisi

Doğadaki tüm canlılara bir konuda bir şey öğretmek gerekseydi sizce bu nasıl mümkün olurdu? Hepsini bir sınıfa sokup bir sunum yaparak pek başarılı olamazdınız.

01.06.2020