Borsa'yı Oyun'la Öğrenmek : Oyun - Öğrenme İlişkisi

Doğadaki tüm canlılara bir konuda bir şey öğretmek gerekseydi sizce bu nasıl mümkün olurdu? Hepsini bir sınıfa sokup bir sunum yaparak pek başarılı olamazdınız. Peki doğadaki canlılar hem ailelerinden hem doğadan sizce hayata dair tehlikeleri, taktikleri ve hayatta kalmayı nasıl öğreniyor? Tabiki oyunlarla. Bir aslan yavrusuna avlanmayı, bir örümcek ağ kurarak avlanmayı bir oyun kapsamında deneme yanılmayla gerçekleştirir. Bu oyunlardaki gelişim, hedef ve kazanma gibi kurguları keşfeden insanlar bir çok hayvana bir çok şeyi bu yöntemle öğretmiştir. Eğlence merkezlerindeki türlü türlü doğasında hiç olmayan hareketleri yaparak izleyicilerini şaşırtan hayvanlardan, su parklarında insana özgü danslar, oyunlar yapan deniz canlıları bile bunu bir oyun döngüsü içinde 'ödül balığı' adı verilen ödüllerle yapmakta. Demekki tüm bu canlılara daha önce yapmadıkları bir davranışı öğretmek istesek başvuracağımız yöntem yine bu oyun kurguları olacaktır. 


İnsanoğlunun en etkili öğrenme yöntemi olan oyunlardan yola çıkarak gençlerimize borsa'yı ve borsa deneyimini hiç bir riske girmeden, çeşitli videolar izleyerek, grafik analizleri okuyarak, özel taktikler geliştirebilecek ve bunların sayesinde de puanlar ile ödüller kazanarak sıralamada rakiplerinin üzerine çıkabilecek. Borsa Ligi tam olarak işte bunu yapıyor. Borsa'yı bir oyun akışında öğrenerek hem eğlenerek öğreniyor hem de ödüller kazanarak mutlu oluyorlar. Şimdi yeni neslin öğrenme metodu olan oyunlaştırma ile sen de Borsa'yı ilk adımını at, rozetlerin puanların ve ödüllerin tadını çıkar. İyi oyunlar, iyi öğrenmeler. 


Ercan Altuğ Yılmaz

Gamification Master of Turkey

GamFed Turkey Representer

Diğer Blog Yazıları

Borsa'yı Oyun'la Öğrenmek : Oyun - Öğrenme İlişkisi

Doğadaki tüm canlılara bir konuda bir şey öğretmek gerekseydi sizce bu nasıl mümkün olurdu? Hepsini bir sınıfa sokup bir sunum yaparak pek başarılı olamazdınız.

01.06.2020

Dünyanın bilinen ilk borsası: Aizanoi

Geçmişin izlerini attığımız her adımda korumaya gayret ediyoruz. Dünya tarihinin köşe taşları arasında pek çok değere ev sahipliği yapan bir coğrafyada yaşamanın...

20.05.2020

Borsaya Nasıl Giriş Yapılır?

Günümüzde borsa o kadar kolay ulaşılabilir oldu ki, üniversiteli bir genç olarak yakın çevremde sıkça borsa ile ilgili sohbetlere maruz kalmaya başladım. Oysaki benim gözümde borsa sadece çok parası olan, hali vakti yerinde insanların ilgilenebileceği bir uğraştı.

20.08.2020